Goście

Co roku na Polconie możecie spotkać się z licznymi autorami fantastyki, zarówno polskiej jak i zagranicznej. Każdego z pisarzy będzie można zastać na spotkaniach autorskich, prelekcjach lub panelach dyskusyjnych.

Poniżej znajdziecie listę gości, którzy potwierdzili swoją obecność - dziękujęmy wszystkim, którzy swoimi sugestiami na Forum pomogli nam w skompletowaniu tego zacnego grona.

Goście zagraniczni:

Goście krajowi:
Pat Cadigan

Pat Cadigan - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Amerykańska pisarka, urodzona w 1953, kojarzona głównie z cyberpunkiem, choć sama nie do końca się z tym zgadza. Debiutowała w 1981, od 1996 mieszka w Anglii. Laureatka nagród Clarke’a i Locusa, wielokrotnie nominowana do innych. Także redaktorka antologii „The Ultimate Cyberpunk”. W Polsce wydano jej zbiór opowiadań Wzory oraz najsłynniejsze powieści: Wgrzesznicy i Głupcy.
Tito Leati

Tito Leati - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Tłumacz, autor przygód i artykułów poświęconych Dungeons & Dragons. Wieloletni współpracownik oficjalnych periodyków D&D - "Dragon" i "Dungeon", współtwórca uznanych kampanii "Shackled City", "Age of Worms", "Savage Tide" oraz "Curse of the Crimson Throne". Obecnie pracownik europejskiego oddziału Nintendo oraz freelancer piszący dla Paizo Publishing przygody do Pathfindera. W trakcie POLCONu wygłosi prelekcję poświęconą handoutom i innym rekwizytom do wykorzystania podczas sesji RPG.
Ewa Białołęcka

Ewa Białołęcka - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Jedna z prekursorek fantasy w Polsce. Pierwsza kobieta, która dostała Nagrodę Imienia Janusza A. Zajdla - za rok 1994 za opowiadanie Tkacz iluzji. Drugiego Zajdla otrzymała za rok 1997 za opowiadanie Błękit maga. Autorka między innymi Kronik drugiego kręgu, w skład których wchodzą: zbiór opowiadań Tkacz iluzji (1997), jego powieściowa wersja Naznaczeni błękitem (2005), Kamień na szczycie (2002) oraz Piołun i miód (2003). W roku 2006 wydała zbiór opowiadań Róża Selerbergu, a w roku 2008 powieść Wiedźma.com.pl. Na rok 2011 zapowiadana jest kolejna książka osadzona w Kronikach drugiego kręgu - Czas złych baśni. Prócz prozy para się też tworzeniem witraży oraz drobiazgów biżuteryjnych, stanowiących obiekt pożądania bywalczyń konwentów.
Radosław Bolałek

Radosław Bolałek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

japonista, tłumacz, ekonomista, badacz komiksu i właściciel firmy Hanami. Pierwszy Polak, którego artykuł ukazał się w "International Journal of Comic Art" (jeden z najbardziej znanych periodyków naukowych poświęconych sztuce sekwencyjnej). Bierze udział w wielu międzynarodowych konferencjach poświęconych sztuce komiksowej. Opracował materiały na wystawę "Komiks polski" - część wystawy "Komiksy świata" na otwarcie Muzeum Komiksu w Kioto. Co roku prowadzi wiele akcji propagujących sztukę sekwencyjną. Jest również współorganizatorem Bałtyckiego Festiwalu Komiksu. Stale współpracuje z Muzeum Komiksu w Kioto oraz Uniwersytetem Seika w Kioto (jedna z nielicznych uczelni na świecie posiadająca wydział komiksu i animacji). W 2010 wraz Karolem Kalinowskim (czytelnikom komiksów znany jako KaeReL) zdobył wyróżnienie w konkursie Fundacji FOR na komiks i animację o tematyce ekonomicznej w kategorii: "Korzyści z prowadzenia własnej firmy".
Anna Brzezińska

Anna Brzezińska - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Urodzona w 1971 roku. Mediewistka. Jedna z najpopularniejszych pisarek fantasy. Współwłaścicielka Agencji Wydawniczej RUNA.
Zadebiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała dziewięć książek, między innymi: Zbójecki gościniec, Żmijowa harfa (za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, Letni deszcz. Kielich, Wody głębokie jak niebo (tytułowe opowiadanie nagrodzone kolejnym Zajdlem) i Plewy na wietrze oraz szereg opowiadań. Wraz z mężem, Grzegorzem Wiśniewskim tworzy cykl Wielka Wojna, dotychczas ukazały się dwa tomy.
W zeszłym roku ukazała się kontynuacja Opowieści z Wilżyńskiej Doliny – Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny, zbiór opowiadań z którego pochodzi nominowane w tym roku do Zajdla opowiadanie Rusałka. Poza tym Anna Brzezińska pracuje nad doktoratem (powoli zasnuwanym pajęczyną przez czerwone pajączki) oraz scenariuszem serialu fantasy.
Michał Cetnarowski

Michał Cetnarowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Historyk, dziennikarz popularnonaukowy, redaktor, pisarz. Publicysta „Nowej Fantastyki”, e-zinu „Creatio Fantastica”; a także „Wiedzy i Życia”, „Focus: Historia”, „Gazety Rycerskiej” i „Magazynu Literackiego RED”. Felietonista „Magazynu Fantastycznego” w latach 2005-2008. Szef działu literatury polskiej magazynu „Fantasy & Science Fiction”. Tłumacz komiksów (m.in. Hard Boiled Millera/Darrowa, Sygnał do szumu Gaimana/McKeana), był redaktorem antologii Nowe idzie. Jego teksty beletrystyczne ukazywały się w magazynach branżowych i antologiach Polowanie na lwa (2006) i Kanon barbarzyńców (2008), zaś samodzielnym książkowym debiutem Michała był zbiór opowiadań Labirynty (2009).
Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1982. Enfant terrible polskiej fantastyki, udatnie maskujący się jako animator kultury. Wydał trzy zbiory opowiadań: Kłamca (2005) i Kłamca 2: Bóg marnotrawny (2006) i Gotuj z papieżem (2009), oraz powieści: Liżąc ostrze (2007), Ciemność płonie (2008), Kłamca 3: Ochłap sztandaru (2008), Ofensywa szulerów (2009) i Krzyż Południa. Rozdroża (2010). W tym roku podwójnie nominowany do Zajdla – za wspomnianą powieść Krzyż Południa. Rozdroża oraz opowiadanie Małpki z liści, zamieszczone w antologii Smok urojony. To już trzecia i czwarta jego nominacja. Poza tym - Sługa Metatrona, ojciec dwojga dzieci. Jak widać - utalentowany i wszechstronny.
Jacek Dukaj

Jacek Dukaj - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Największa gwiazda współczesnej polskiej fantastyki naukowej, przez wielu uważany za pełnoprawnego następcę Stanisława Lema. Debiutował na łamach „Nowej Fantastyki” w 1990 opowiadaniem Złota Galera, napisanym w wieku 15 lat. Konsekwentny twórca science fiction w jej najbardziej „twardej”, naukowej odmianie, chociaż wypuszcza się też i na inne tereny. Autor dwunastu książek, pięciokrotny laureat Nagrody Zajdla – za powieści: Czarne Oceany (2001), Inne Pieśni (2003), Perfekcyjna Niedoskonałość (2004) i Lód (2007) oraz za opowiadanie Katedra (2000), którego filmowa adaptacja w reżyserii Tomasza Bagińskiego nominowana była do Oscara. W 2009 wydał książkę Wroniec - opowieść o stanie wojennym w Polsce widzianym oczyma dziecka, a rok później zbiór Król Bólu, z którego pochodzą oba nominowane w tym roku do Zajdla teksty. To szesnasta i siedemnasta nominacja autora, co stanowi rekord w historii nagrody.
Waldemar Gruszczyński

Waldemar Gruszczyński - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Świeżo upieczony czterdziestolatek, urodzony i wychowany na pograniczu wielkopolsko-lubuskim, osiadł w Zielonej Górze. Absolwent filologii polskiej, kilka lat pracował w lokalnym oddziale Gazety Wyborczej, by ostatecznie założyć agencję reklamową, z której usług korzystają wszystkie warstwy społeczne i opcje polityczne miasta. U schyłku zeszłego tysiąclecia został prezesem Zielonogórskiego Klubu Fantastyki "Ad Astra" i funkcję tę sprawuje poprzez kolejne kadencje, nieprzerwanie do dziś. Pod jego kierownictwem klub wyrósł na jeden z najprężniejszych w Polsce, oprócz mających wieloletnią tradycję Bachanaliów Fantastycznych, zorganizował również w krótkim odstępie czasu dwa Polcony (2004 i 2008), oba z Waldemarem jako koordynatorem (wspólnie z Mamertem Janionem).
Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, koneser dobrej literatury i markowych trunków oraz właściciel kanarkowej bluzy.
Maciej Guzek

Maciej Guzek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1977. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z twórców Innych Planet. Jako fantasta zadebiutował w 2001 opowiadaniem Brzask na łamach „Science fiction”. Po kilku opublikowanych opowiadaniach w klimatach fantasy posttolkienowskiej przyszedł zasadniczy zwrot w jego twórczości, wraz z udziałem w konkursie na opowiadanie, ogłoszonym przez „NF” i British Council. Opowiadaniem Królikarnia Maciej zdobył drugą nagrodę i nominację do Zajdla za rok 2004. Kilka następnych tekstów osadzonych w tym samym świecie złożyło się na zbiór opowiadań, również zatytułowany Królikarnia. Opublikował też kilka tekstów w antologiach, w tym Zmianę (antologia Księga smoków), która przyniosła mu drugą nominację do Zajdla oraz Adwent (antologia Księga strachu) wyróżniony kolejną nominacją. Wyróżnienie to nie ominęło również powieści Trzeci Świat, wydanej w 2009.
Większość utworów Macieja to współczesny zgrabny mariaż science fiction i fantasy. Taki jest świat Królikarni, gdzie Polska staje się światowym mocarstwem dzięki odkryciu i eksploatowaniu przejść do innego, magicznego świata. Często ucieka się do zabaw literackich, przejawiających się to w aluzjach do naszego świata, to w języku jego bohaterów.
Agnieszka Hałas

Agnieszka Hałas - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Autorka fantasy, z wykształcenia biolog molekularny. Znana głównie z opowiadań utrzymanych w mroczno-baśniowej stylistyce; pisze też wiersze. Wydała książki "Między otchłanią a morzem" i "Dwie karty". Od 1996 r. należy do Lubelskiego Klubu Fantastyki "Syriusz".
Jacek Inglot

Jacek Inglot - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Wrocławianin, pisarz, krytyk, nauczyciel i redaktor. Autor powieści Quietus, dwóch zbiorów opowiadań: Inquisitor oraz (wspólnie z Andrzejem Drzewińskim) Bohaterowie do wynajęcia, publikował też teksty w wielu pismach i antologiach. Niegdyś naczelny pesymista polskiej fantastyki, co posunęło go aż do zaprzestania działalności pisarskiej. Na szczęście niedawno do niej powrócił. Większość utworów Jacka przedstawiała fantastyczne i horrorowate historie dziejące się we współczesnym Wrocławiu (podobnie pisał inny autor mocnej wrocławskiej grupy - Andrzej Ziemiański), nierzadko we wrocławskiej szkole (Inquisitor), co dało autorowi szerokie możliwości przelania na papier własnych nauczycielskich doświadczeń i refleksji. Odmienny charakter miała głośna powieść Quietus opisująca alternatywne Imperium Rzymskie w którym chrześcijanie zostali niemal wybici i zredukowani do statusu małej sekty. Wznowioną i rozszerzoną wersję utworu wydało w tym roku NCK. Ingot jest również autorem Porwania sabinek – powieści współczesnej z nurtu rozrachunkowego.
Lech Jęczmyk

Lech Jęczmyk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

"Ojciec" fantastyki w Polsce. Redaktor i wydawca książek fantastycznych, uznawanych za "kanoniczne". Wybitny tłumacz (P.K. Dick, J. Heller, K. Vonnegut), wieloletni redaktor Fantastyki, a następnie jej felietonista, w cywilizacyjno-profetycznych rozważaniach Nowego średniowiecza (zbiór tych felietonów Trzy końce historii... ukazał się dwa lata temu, a w tym roku pojawia się drugi tom), a które to w jakiejś mierze kontynuuje na łamach fanzinu Inne Planety i we Frondzie. Praktycznie od początku obecny na poznańskich konwentach, gdzie obok spotkań autorskich, jest niezastąpionym uczestnikiem paneli dyskusyjnych.
Stan Just

Stan Just - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1986. Z wykształcenia psycholog reklamy i zachowań konsumenckich, UJ. Debiutował jako autor serii Badań Graczy opracowanych z PTBG i firmą CD Projekt. W Reality Pump pracuje od 2010 roku. Jako Executive Producer koordynował prace nad takimi multiplatformowymi produkcjami, jak: „Two Worlds II Pirates of the Flying Fortress” i „Two Worlds II Castle Defense. Aktualnie pracuje nad dwoma nieogłoszonymi jeszcze tytułami. Niezależnie realizuje również zaawansowane badania user experience gier przy wykorzystaniu eyetrackingu i biofeedbacku.
Marek S. Huberath

Marek S. Huberath - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1954. Krakowski fizyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odkrycie drugiego literackiego konkursu „Fantastyki” z lat osiemdziesiątych. Jego debiutanckie opowiadanie Wrocieeś Sneogg, wiedziaam... zdobyło nagrodę w tym konkursie, pokonując między innymi Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego. Autor sześciu książek, jeden z zaledwie kilku fantastów wydawanych przez Wydawnictwo Literackie. Trzykrotny laureat Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla - za opowiadanie Kara większa oraz powieści Druga podobizna w alabastrze i Gniazdo światów. Dodatkowo zapalony miłośnik wysokogórskich wędrówek. Jako naukowiec pisze głównie science fiction, jednakże najważniejszym problemem jego utworów są kwestie duchowe, religijne i metafizyczne. Często tym samym dotyka tematu Piekła, śmierci i relacji człowieka z Bogiem. Najnowszą książką Marka jest powieść Vatran Auraio, nominowana w tym roku do Zajdla.
Anna Kańtoch

Anna Kańtoch - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Absolwentka arabistyki UJ, mieszka i pracuje na Śląsku. Opublikowała pięć książek oraz kilkanaście opowiadań. Czytelnicy polubili ją najpierw za cykl o Domenicu Jordanie (Diabeł na wieży, Zabawki diabła), a kolejne utwory uczyniły Anię jedną z najpopularniejszych autorek ostatnich kilku lat, czego dowodem dwie Nagrody Zajdla – za opowiadanie Światy Dantego (2008) i powieść Przedksiężycowi, tom 1 (2009). Nominowana również i w tym roku, za opowiadanie Duchy w maszynach.
Rafał Kosik

Rafał Kosik - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1971. Pisarz, właściciel wydawnictwa Powergraph. Przerwał studia architektonicznie, by założyć agencję reklamową, z czasem zdobywał też coraz większą popularność jako pisarz. Autor trzech powieści fantastycznych - Mars, Vertical i Kameleon, (za ostatnią z nich otrzymał w 2009 roku Nagrodę Imienia Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę Żuławskiego), a także wielu opowiadań, głównie na łamach „Nowej Fantastyki” i „Science Fiction”. Jeden z nielicznych obecnie twórców klasycznej fantastyki naukowej, czasem z elementami horroru. Duży sukces rynkowy odniósł bestsellerowym cyklem powieści dla dzieci i młodzieży o przygodach Felixa, Neta i Niki. W tym roku obejrzymy w kinach film na podstawie jednego z tomów tej serii, a na koniec roku autor zapowiada zbiór opowiadań.
Karol Kowalczyk

Karol Kowalczyk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1982. Skończył Informatykę na Uniwersytecie Warszawskim. Już w czasach liceum zajmował się tworzeniem gry komputerowej – LPMUDa Arkadia, tekstowej gry sieciowej osadzonej w realiach świata Sapkowskiego. W latach 2005-2008 pracował jako Game Designer w zespole CD Projekt RED, tworząc podstawy fabularne „Wiedźmina”. Opracował min. konsultowaną z Andrzejem Sapkowskim mapę świata, dodawaną później do gry. Od roku 2009 do chwili obecnej właściciel niezależnej firmy produkującej gry komputerowe „World-LooM”, w której zajmuje się produkcją, designem i – w ramach możliwości – programowaniem. W 2011 rozpoczął pracę nad swoim najnowszym projektem – grą akcji utrzymaną w klimatach fantasy.
Jacek Kowalski

Jacek Kowalski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Od kilku lat stały gość poznańskich konwentów. Kórniczanin, poeta, muzyk, poszukiwacz zapomnianych pieśni średniowiecznych i tych, z czasów sarmackiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Poprzez kameralny koncert, zabierze swych słuchaczy w odległe krainy dzikich pól i tajemniczych zamków. Czeka nas ponad godzina muzycznej i duchowej uczty, której nie można na Polconie przegapić!
Magdalena Kozak

Magdalena Kozak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Z wykształcenia lekarz, pracuje w dziedzinie badań klinicznych. Natomiast jej pasją jest wszystko, co związane z militariami - skacze ze spadochonem, strzela, trenuje sporty walki... Warto również wspomnieć, że Magda brała ślub ponad 3000 metrów nad ziemią - w trakcie skoku spadochronowego. Zadebiutowała w roku 2004 opowiadaniem Nuda, opublikowanym na łamach "Fahrenheita" (z którym jest związana do tej pory), ale szerszej publiczności znana jest jako autorka bestsellerowego Nocarza i jego kontynuacji – Renegat oraz Nikt, a także niezwiązanej z cyklem powieści Fiolet. Poza tym jej opowiadania ukazały się w czasopismach "Nowa Fantastyka", "Science Fiction, Fantasy & Horror" oraz "Esensja".
Tomasz Kozera

Tomasz Kozera - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Najprzedniejszy rocznik - 1985. Absolwent Informatyki Stosowanej AGH, pracuje jako Game Designer w Reality Pump. Wierny fan HoMM3, przez ok. 2 lata maczający palce przy modzie "In the Wake of Gods".
Staszek Mąderek

Staszek Mąderek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Reżyser, scenarzysta, kompozytor, niezależny producent filmowy, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Jeden z pierwszych w Polsce twórców komputerowych animacji i efektów specjalnych, autor internetowego przeboju sprzed lat: "Stars in Black". Kabaretowo-teatralne korzenie mają wyraźny wpływ na jego konwentowe prelekcje.
Jakub Martewicz

Jakub Martewicz - kliknij aby powiększyć zdjęcie

ur. w 1982 r. w Ostrowie Wlkp. Z wykształcenia filozof i politolog. Wielki fan komiksu amerykańskiego, filmów z Jamesem Bondem oraz twórczości Ridley’a Scott’a. Po doktoracie z filozofii prawa uzyskanym na Uniwersytecie w Mediolanie (2011 r.), postanowił zrobić coś dla przyjemności. Tak powstała nowa polska seria komiksowa ‘Henryk Kaydan’. Sukces 1 numeru zachęcił rysownika-samouka do wytężonej pracy. Setki narysowanych stron zaowocowały regularną serią HK, nową historią ‘Projekt X’ oraz specjalnym wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie z okazji Roku Jana Heweliusza za komiks ‘Przygody Jana Heweliusza’ (2011 r.). Kubę można spotkać na większości konwentów komiksowych, lub wirtualnie na stronie www.hkaydan.com oraz facebooku.
Paweł Matuszek

Paweł Matuszek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Krytyk i redaktor, przez kilka lat redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”, gdzie dał się poznać jako publicysta o szerokim spojrzeniu, poszukujący intrygujących intelektualnie lektur, niezamykający się w światku klasycznej fantastyki. Realizacją takich fascynacji jest powieść Kamienna ćma, wydana kilka tygodni temu. Obecnie Paweł jest też redaktorem naczelnym polskiej edycji magazynu „Fantasy And Science Fiction”.
Iwona Michałowska-Gabrych

Iwona Michałowska-Gabrych - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Anglistka i hispanistka, tłumaczka i redaktorka, w porywach pisarka. Tłumaczyła książki m.in. Ayn Rand, Raya Bradbury’ego, Jeffreya Forda, Joe Haldemana, Ramseya Campbella, a także sporo literatury dziecięcej i młodzieżowej, którą uwielbia czytać, a nawet próbuje pisać. Współpracowała z „Nową Fantasyką” jako tłumaczka, z „Czasem Fantastyki” jako recenzentka. Obecnie w obu rolach współpracuje z polską edycją „Fantasy & Science Fiction”
Tomasz Niewiadomski

Tomasz Niewiadomski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

urodzony w roku 1971, studiował na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 1991 roku związany z czasopismem „Nowa Fantastyka”, na łamach którego we wrześniu 1994 roku narodził się jeden z najbardziej niezwykłych bohaterów polskiego komiksu: Ratman. Niewiadomski za nic ma zasady perspektywy, proporcje i inne zasady rządzące rysunkiem realistycznym. Uproszczona, karykaturalna kreska jednak wcale nie przeszkadza, a wręcz wzmaga groteskę, absurd i surrealizm przygód Ratmana. Scenariusze Niewiadomski pisze najczęściej sam, czasami korzysta z pomocy Grzegorza Janusza, sporadycznie Macieja Parowskiego. Historie pełne są językowych żartów, zaskakujących skojarzeń i przewrotnych point. Do tego opowieści mają bogate zaplecze intelektualne i filozoficzne: bez odrobiny znajomości historii, kultury, komiksu przygody Ratmana nie będą bawiły tak jak powinny.
Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Gość Honorowy Polonu 2011. Redaktor, publicysta, przede wszystkim zaś popularny pisarz. Na obszarze fantastyki debiutował w roku 2001, w pierwszym numerze miesięcznika „Science Fiction”. Autor rozlicznych opowiadań w pismach i antologiach, część z nich zebrano w tomach Wigilijne psy oraz Nadchodzi. Ponadto opublikował powieści Horror show, Tracę ciepło i Święty Wrocław (dwie ostatnie nominowane do Nagrody Zajdla), dwa zbiory opowiadań w niewielkim nakładzie, a ostatnio wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem rozpoczął cykl politycznych powieści grozy Pies i klecha. Dotychczas ukazały się dwa tomy: Przeciwko wszystkim oraz Tancerz. Inny charakter miała książka Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat., będąca zbiorem opowiastek i bajek o dwóch kotach autora.
Pisze przede wszystkim współczesne horrory, nierzadko dziejące się na ulicach i osiedlach Krakowa. Opisy szarej codzienności sąsiadują w nich z magicznymi, często przerażającymi przygodami. Dostrzeżony także poza obszarem fantastyki, czego dowodem jest związanie się z Wydawnictwem Literackim. Na bieżący rok zapowiada dwie nowe książki.
Maciej Parowski

Maciej Parowski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Szef działu prozy polskiej „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki” od pierwszego numeru nieprzerwanie do dziś oraz jej redaktor naczelny w latach 1992 - 2003. Sporadycznie również pisarz. Uwielbiany i nienawidzony przez pokolenia piszących fantastyczną prozę, wciąż na posterunku, w niewdzięcznej roli grzebiącego w mule nadsyłanych prac, by wyłowić trufle literackie. Do tego miłośnik i popularyzator filmu i komiksu. Obecnie pochłonięty również tworzeniem kwartalnika dla zaawansowanych fantastów - „Czas Fantastyki”. W 2010 ukazała się jego druga powieść, Burza. Ucieczka z Warszawy '40, będąca częścią cyklu Zwrotnice Czasu - Historie alternatywne.
Agnieszka Piechnik

Agnieszka Piechnik - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Platige Image, kierownik d.s. marketingu

Platige Image to wielokrotnie nagradzane studio postprodukcyjne w Polsce, specjalizujące się w tworzeniu reklam telewizyjnych, zaawansowanych animacji i wysokiej klasy efektów specjalnych do filmów. Studio jest zaangażowane w produkcję filmów animowanych - na przestrzeni ostatnich lat uczestniczyło w realizacji słynnych obrazów Tomka Bagińskiego - nominowanej do Oscara „Katedry”, „Sztuki spadania”, która zdobyła nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) oraz najnowszego dzieła - „Kinematografu”. Platige Image przygotowało również materiały specjalne na potrzeby gry komputerowej „Wiedźmin”.
Bogusław Polch

Bogusław Polch - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Polski rysownik oraz ilustrator, urodzony w roku 1941. Od lat związany z komiksem realistycznym, współtwórca klasycznej serii przygód Kapitana Źbika, komiksowej adaptacji "Wiedźmina" oraz serii "Bogowie z kosmosu" wydanej w 12 językach na całym świecie (znanej takźe pod tytułem "Ekspedycja"). Bez wątpienia największym osiągnięciem Bogusława Polcha jest Funky Koval - kultowa seria komiksowa, łącząca w sobie elementy science-fiction, odrobinę fantasy oraz będąca (w czasach pierwszego wydania w latach 80-tych XX wieku) zakamuflowaną krytyką ówczesnego ustroju
Michał Protasiuk

Michał Protasiuk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1978, absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej, jeden z założycieli Klubu Fantastyki "Druga Era" i fanzinu „Inne Planety”, członek kolegium redakcyjnego pisma „deZinformator”. Opublikował kilka opowiadań na łamach „Science Fiction”, a także powieści: Punkt Omega, Struktura (Nagroda Żuławskiego za rok 2009) oraz Święto Rewolucji, wydane w roku 2011 przez Wydawnictwo Literackie. Zaczynał od współczesnych horrorów, jednak dziś główne zainteresowania literackie Michała to science fiction, ze szczególnym naciskiem na filozofię i filozofię nauki. Aspekty matematyczne, fizyczne i filozoficzne są stale obecne w jego utworach, a jego literaccy mistrzowie to przede wszystkim Dukaj, Gibson i Stephenson.
Krzysztof Rusinek

Krzysztof Rusinek - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Absolwent poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.Specjalizuje się w tworzeniu filmów animowanych. Od kilku lat współpracuje ściśle z wielokrotnie nagradzanym studio Platige Image.
Paweł Sasko

Paweł Sasko - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1985, dziennikarz i psycholog z wykształcenia, twórca gier z potrzeby serca. Recenzent książek, komiksów i sztuk teatralnych od lat związany z portalem Esensja.pl. W branży gier sercem od dziecięctwa, gdy dostał Pegasusa, kupionego u ruskich. Gry tworzy od lat sześciu, a pracował dotychczas w teamach CD Projtektu, Metropolis Software, Undead Society, EvoWare, współpracował z Codeminion, a od ponad dwóch lat związany jest z krakowskim studiem Reality Pump. Scenarzysta serii Two Worlds, pracoholik-recydowista, gejzer niemądrych pomysłów, quest designer. Potrafi zagiąć czasoprzestrzeń, stachanowiec z zamiłowania, wielki miłośnik crunch time.
Wit Szostak

Wit Szostak - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976, doktor filozofii, jeden z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych młodego pokolenia. Autor czterech powieści, zbioru opowiadań i kilku tekstów w pismach i antologiach. Siedmiokrotnie nominowany do Nagrody Imienia Janusza A. Zajdla, zdobył ją za opowiadanie Miasto Grobów. Uwertura, za rok 2007. Popularność zdobył powieściami Wichry Smoczogór i Poszarpane granie, zawierającymi w sobie elementy baśni, góralskiej gawędy, powiastki filozoficznej i opisów kultury ludowej, zwłaszcza góralskiej. Nie dziwi to, gdyż jest Wit zapalonym podróżnikiem oraz badaczem ginącego folkloru, w tym muzyki. Trudził się poszukiwaniem zapomnianych ludowych nut, które nierzadko sam wykonuje dziś na skrzypcach. Kulminacją tego nurtu jego zainteresowań jest powieść Oberki do końca świata, dziejąca się w XX wieku i opisująca odchodzące pokolenia wiejskich muzykantów znad Pilicy. Ostatnie opowiadania Wita oraz zeszłoroczna powieść Chochoły to z kolei zwrot w stronę pisania o współczesnej Polsce (zwłaszcza Krakowie), trochę w konwencji realizmu magicznego. Chochołów nie ominęła w tym roku nominacja do Zajdla, a podobno nowa powieść jest już prawie gotowa.
Artur Szrejter

Artur Szrejter - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1971, z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor komiksów, książek historycznych i fantastycznych. Autor książek o wierzeniach pogańskich Germanów: „Mitologii germańskiej” (III wydanie właśnie się ukazało) oraz „Demonologii germańskiej”, której PREMIERA odbędzie się na Polconie w Poznaniu. Ich kontynuacją jest „Bestiariusz germański”, przygotowywany do druku na rok 2012. Również na Polconie autor przedstawi obraz walk średniowiecznych Słowian ze skandynawskimi wikingami, czemu poświęcona jest kolejna jego książka, „Upadek świętej stolicy wikingów. Konungahela 1136”, zapowiadana przez wydawcę na jesień tego roku.
Wojciech Szyda

Wojciech Szyda - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Rocznik 1976. Prawnik, członek KF "Druga Era", jeden z pomysłodawców i głównych architektów fanzinu „Inne Planety”. Jako pisarz zadebiutował w 1997 opowiadaniem Psychonautka na łamach „NF’, które wzbudziło gorące dyskusje i kontrowersje w fandomie. Autor kilkudziesięciu opowiadań rozsianych po wszystkich możliwych pismach i antologiach, a także powieści Hotel Wieczność i Miasto dusz oraz zbioru opowiadań Szlak cudów - tytułowy tekst zbiorku był nominowany do Zajdla za rok 2004. Drugą nominację, za rok 2007, przyniosło opowiadanie Hexenhammer.
Główne tematy poruszane w tekstach Wojtka to religia, mistyka i filozofia. Nie stroni przy tym od wartkiej, często sensacyjno-kryminalnej akcji, gier słownych i aluzji kulturowych. Jest zdecydowanym zwolennikiem literatury trudniejszej, dającej czytelnikowi coś więcej niż czysta rozrywka. Jego głównym literackim mistrzem jest Borges, stąd często tworzy też miniatury nawiązujące do twórczości tego autora. Pogłoski twierdzą, że jeszcze w tym roku Wojtek przedstawi nam nowy zbiór opowiadań.
Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Pisarz i publicysta z Pilchowic, laureat Nautilusa 2006 za opowiadanie Rondo na maszynę do pisania, papier i ołówek. W 2007 r. za jednym zamachem zadebiutował powieściowo w dwóch różnych wydawnictwach (Epifania wikarego Trzaski i Sternberg). Obok tego, aktywny w wielu periodykach publicysta (Broń i Amunicja, Fronda, Christianitas, Arcana, Czas Fantastyki, 44). Podróżnik, historyk, miłośnik broni wszelakiej. Prowadzi interesujący internetowy dziennik www.dziennik.twardoch.pl. Publikuje również powieści spoza nurtu fantastyki, a jego ostatnim (i zdaniem wielu najważniejszym) jak dotąd dokonaniem na fantastycznym terenie jest powieść Wieczny Grunwald, w tym roku nominowana do Zajdla.
Konrad Walewski

Konrad Walewski - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Specjalista ds. literatury amerykańskiej, były redaktor prowadzący kilka odsłon cyklicznej antologii Kroki w nieznane. Autor opowiadań i felietonów. Obecnie szef działu publicystyki i działu prozy zagranicznej w polskiej edycji magazynu “Fantasy and Science Fiction”.
Robert M. Wegner

Robert M. Wegner - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Najnowsza gwiazda polskiej fantasy, a to za sprawą dwóch tomów Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Zamieszczone w pierwszym tomie opowiadanie Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami zdobyło Zajdla rok temu, a pochodzące z drugiego tomu Najlepsze, jakie można kupić…jest nominowane w tym roku. Wydawnictwo Powergraph na ten rok zapowiada trzecią książkę ze świata Meekhanu, tym razem powieść.
Jadwiga Zajdel

Jadwiga Zajdel - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Żona Janusza A. Zajdla mistrza polskiej fantastyki socjologicznej. Selekcjonerka wyboru opowiadań męża do zbioru Relacja z pierwszej ręki, a także stała bywalczyni Polconów, gdzie zazwyczaj oficjalnie wręcza laureatom coroczną nagrodę literacką jego imienia.
Andrzej Ziemiański

Andrzej Ziemiański - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Wrocławski autor, którego działalność pisarską można porównać do sinusoidy. Popularny w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, potem milczący niemal dekadę, wreszcie wracający w wielkim stylu z początkiem XXI wieku, by zbierać zwycięstwa w czytelniczych plebiscytach oraz kolekcjonować nagrody (przede wszystkim dwa Zajdle – za opowiadania Autobahn nach Poznań (2001) i Zapach szkła (2003)). W ostatnich latach nieco mniej aktywny, ostatnie dokonania książkowe na polu fantastyki to Breslau Forever i Toy Wars, obie wydane w 2008. Ulubieniec czytelników przygodowej fantastyki militarnej obojga płci, ale też popularny ze względu na cykl Achaja, którego dalsze tomy są zapowiadane przez Fabrykę Słów.
Rafał Ziemkiewicz

Rafał Ziemkiewicz - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Dziś kojarzony głównie jako bezkompromisowy dziennikarz polityczny i społeczny, redaktor pism, programów telewizyjnych i radiowych, w przeszłości był jednym z czołowych autorów fantastyki w Polsce, a apogeum jego twórczości to połowa lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze opowiadanie opublikował już w 1981, potem związany był z Klubem Tfurców i magazynem „Fenix”. Swoistym symbolem awansu Ziemkiewicza do grona najważniejszych polskich fantastów były wydane w roku 1990 opowiadania Jawnogrzesznica oraz Szosa na Zaleszczyki będące też wybitnymi reprezentantami nurtu współczesnej fantastyki religijnej. Szczególnie płodny pisarsko w latach 1995-1998, kiedy to opublikował powieści Pieprzony los kataryniarza oraz Walc Stulecia, a także zbiór opowiadań Czerwone dywany, odmierzony krok. Obie powieści zostały nagrodzone Zajdlem, a pochodząca ze wspomnianego zbioru Śpiąca królewna zdobyła trzecią statuetkę. Mimo sporadycznych publikacji fantastycznych, w ostatniej dekadzie był głównie dziennikarzem i autorem powieści głównonurtowych, lecz nie porzucamy nadziei, że jeszcze do fantastyki wróci.
Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk - kliknij aby powiększyć zdjęcie

Popularny pisarz młodego pokolenia, znany i ceniony również (a może głównie) poza nurtem fantastyki. Pochodzi z Nidzicy, ukończył studia dziennikarskie na UJ. Współpracownik pism „Lampa” i „Machina”, twórca rubryki „Tydzień kultury polskiej” w tygodniku „Wprost”. Autor czterech powieści, z których dwie ostatnie – Instytut i Zmorojewo wpisują się w konwencję horroru (przy czym Zmorojewo jest przede wszystkim powieścią przygodową dla młodszych czytelników). Fani alternatywnej muzyki rockowej z kolei wysoko cenią sobie Radio Armageddon, wydane w 2008. Sam Jakub nazywa siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”.

Login:

Hasło:


RejestracjaSponsor generalny

AXNPatroni honorowi

Prezydent miasta Poznań

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu